Marek Świderczuk
ur. 1959
Działalność zawodowa:
1985-1998 Założyciel i właściciel Firmy REYBUD
1992- współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen
1994-1998 Prezes METRON-REYBUD Sp. z o.o.
1998-2000 Burmistrz miasta Rejowiec Fabryczny
2000-2022 Prezes REYBUD Sp. z o.o.
2015 – Założyciel Fundacja Gospodarcza Polonii Świata
2001-2022 – Prezes Rejowieckie Stowarzyszenie Agroturystyczne
2022 – Założyciel i Prezes Fundacja REYDHELP
Podczas nauki w technikum budowlanym 1975-76 PSB Lublin grał na akordeonie w Orkiestrze Rozrywkowej ZA PSB. Lata 1979-84 studia na Wydziale budownictwa Politechnice Lubelskiej, w roku 1981 podczas strajków studenckich prowadził kronikę fotograficzną strajku, członek pierwszego w PRL Samorządu Studenckiego.
Po uzyskaniu dyplomu w 1985 roku w rodzinnej miejscowości Rejowiec Fabryczny założył prywatną firmę gdzie w oparciu o wyniki swojej pracy magisterskiej, produkował innowacyjne materiały budowlane. Firma REYBUD działała w realiach gospodarki socjalistycznej, kiedy było mnóstwo problemów w prowadzeniu firm prywatnych, lecz dzięki olbrzymiej pracy i determinacji firma rozwijała się i w roku 1994 zawiązała spółkę METRON-REYBUD z państwową Fabryką Wodomierzy METRON. Od roku 1998 po przejęciu wszystkich udziałów firma działa pod nazwą REYBUD Sp. z o.o., a jej główna działalność to sprzedaż i montaż stolarki okienno / drzwiowej, fotowoltaiki, pomp ciepła, hydrauliki, kotłów na pellet.
Od roku 1992 wraz z promotorem swojej pracy magisterskiej – Mieczysławem Mołdawą (byłym więźniem K.L.Gross-Rosen) zaangażowany w „Towarzystwie Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen” w skuteczną walkę na rzecz zaprzestania wydobycia granitu w kamieniołomie obozowym, gdzie straciło życie tysiące polskich patriotów.
W latach 1998-2000 Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny. Od 2001 roku współzałożyciel i Prezes Rejowieckiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, które promuje regionalnych rolników, ich wyroby oraz tradycje ginących zawodów w regionie. REYBUD współpracuje z Politechniką Lubelską i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie w zakresie badań nad przetwórstwem odpadów ceramicznych i gipsowych na potrzeby produkcji materiałów budowlanych do betonów specjalnych oraz nawozów dla rolnictwa. Bliskie są mu idee zrównoważonego rozwoju, recyklingu, ekologicznego budownictwa i wykorzystani odnawialnych energii oraz samowystarczalnych gospodarstw domowych. REYBUD należy do Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego. W latach 2008-2015 REYBUD produkował stolarkę PCV.
Od marca 2022 firma REYBUD zaangażowała się w pomoc humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainie – na terenie firmy powstał HUB przeładunkowy dla transportów humanitarnych z całego świata dla Ukrainy. W kwietniu 2022 z grupą Przyjaciół założył Fundację REYBUDHELP. Aktualnie Fundacja oprócz pomocy humanitarnej gromadzi i przekazuje pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jednym z celów Fundacji jest promowanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie mieszkalnym.